En glad gjeng som håper nytt nasjonalt toppidrettssenter er enda nærmere realisering etter at Sparebankstiftelsen DNB ga 50 millioner kroner til prosjektet. Sander Skotheim, Zaineb Al-Samarai, Karsten Warholm, Sissel Karlsen og Tore Øvrebø. Foto: Geir Owe Fredheim
En glad gjeng som håper nytt nasjonalt toppidrettssenter er enda nærmere realisering etter at Sparebankstiftelsen DNB ga 50 millioner kroner til prosjektet. Sander Skotheim, Zaineb Al-Samarai, Karsten Warholm, Sissel Karlsen og Tore Øvrebø. Foto: Geir Owe Fredheim

Sparebankstiftelsen DNB gir 50 millioner kroner til nytt nasjonalt toppidrettssenter

25. mar 2026 Geir Owe Fredheim

Sparebankstiftelsen DNB gir en gave på 50 mill. kroner som et viktig bidrag til å dekke idrettens egenfinansiering av nytt toppidrettssenter.

Norges idrettsforbund og olympiske og paralympiske komité har jobbet i over 10 år med å få bygget et moderne og fremtidsrettet toppidrettssenter ved Sognsvann. Idretten har et godt håp om at staten vil være med å bidra finansielt i prosjektet, men må selv fremskaffe egenfinansiering til prosjektet i størrelsesorden 120-150 millioner kroner.

Først ut til å støtte prosjektet er Sparebankstiftelsen DNB som i dag ga en gavesjekk på intet mindre enn 50 millioner kroner. I 2021 ga samme stiftelse 100 millioner kroner for å finansiere nytt og moderne treningsutstyr, teknologi, innredning og møbler i det nye senteret.

- Sparebankstiftelsen DNB bidrar fordi dette prosjektet treffer kjernen i samfunnsoppdraget vårt. Et nytt toppidrettssenter er ikke bare for de aller beste – det handler om å senke barrierer, bygge fellesskap og sørge for at flere idretter og flere utøvere får tilgang til kunnskap og kompetanse. Når vi investerer i Olympiatoppen, investerer vi i rollemodeller, trenere og ledere som kommer hele norsk idrett til gode, sier gavesjef Sissel Gregersen Karlsen.

- Hvorfor mener Sparebankstiftelsen DNB at det er så viktig å få på plass et nytt nasjonalt toppidrettssenter?

- Fordi toppidretten er en motor for hele idrettssystemet. Når vi investerer i toppidrettens møteplass, investerer vi samtidig i kompetansen som kommer barn, unge og breddeidretten til gode. På et nytt toppidrettssenter får særforbundene og enkeltutøvere tilgang på fagmiljøer, trenere, forskning og fellesskap de aldri kunne bygget alene. Olympiatoppen er det stedet der små og store idretter er likeverdige.

På rett vei
Idrettspresident Zaineb Al-Samarai retter en veldig stor takk til bidraget. 
- Med bidraget fra Sparebankstiftelsen DNB kan norsk toppidrett ta nye og avgjørende utviklingssteg, og åpne mulighetene for de som en dag skal videreføre arven etter dagens fremste utøvere, sier idrettspresidenten og legger til:

- Norsk idretts suksess kommer som et resultat av en unik barne-, ungdoms- og breddeidrett, en verdensledende prestasjonskultur i toppidretten og av at ulike samfunnsaktører ønsker å ta et utvidet samfunnsansvar – slik Sparebankstiftelsen DNB gjør med denne rause bevilgningen, sier idrettspresidenten. 

Tror på prosjektet

Toppidrettssjef Tore Øvrebø sier han er svært glad for gaven som er et bevis på at Sparebankstiftelsen DNB fortsatt tror på prosjektet, og at den forsterker den gaven på 100 millioner de allerede har gitt til utstyr.

- Denne gaven forsterker arbeidet med realiseringen av det nye senteret. Det styrker idrettens egen finansiering av selve senteret og det senker risikoen i prosjektet noe som igjen som vil gjøre det tryggere for regjeringen å gi tilskudd til senteret, sier Øvrebø.